Erol Erdoğan

warning: Creating default object from empty value in /home/kadin/domains/kadinpenceresi.com/private_html/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Modern Hurafe:Anne-Babalığı Okula Devretmek

Çocuğunuzu çok seviyor, yetişmesi için olağan üstü çabalara giriyor, yemiyor içmiyor para arttırıyor ve onu gücünüzün yettiği en güzel okula kaydettiriyorsunuz.

Bununla yetinmiyor onu kurslara gönderiyor, özel hocalar tutuyor, üniversiteyi kazanınca da gurbet acısı ile eğitimini aksatmasın diye okuduğu şehre göç ediyorsunuz.

Dinden imandan uzak kalmasın diye eline bir elif-bâ cüzü vererek yazları kursa gönderiyor, Kur’an okumaya geçtiği zamanı düğün bayram kabul edip helvalar ve tatlılar dağıtıyorsunuz.

Çocuk dergilerine onun adına abone oluyor, fuarlara gidip çanta çanta kitaplar alıyor, televizyonlarda reklamı çıkan cd ve dvdlere bir sürü para ödeyip eve getirtiyorsunuz. Televizyonu ve interneti emrine amade kılıyorsunuz hatta.

Çocuk ve oruç


Çocuğun aceleciliğini hepimiz biliriz. Bir şey istediği zaman gösterdiği sabırsızlık bazen öyle bunaltır ki, elimiz ayağımız birbirine dolaşır. Çocuk o an, türlü yöntemlerle isteğinin yerine getirilmesini sağlamaya çalışır; sık sık tekrar eder, yalvarır, kendince tehdit eder, ağlar, bağırır, çağırır; sonunda öyle bir an gelir ki, "tamam" demek zorunda kalırsınız.

Geçtiğimiz hafta bir akşam, iftarı bir akrabamızda yapmış, teravih sonrası evimize dönmek için yola çıkmıştık. Yola çıktığımızın nerdeyse daha ilk dakikalarında küçük kızım su istemeye başladı. Araçta içme suyu kalmamış, etrafta da durup alabileceğimiz bir bakkal da gözükmüyordu. Üstelik, misafirlikten ayrılmadan önce de su içmişti. Benim ve annesinin "Kızım, az sonra evimizde olacağız, sabredebilir misin" şeklindeki ricamızı değil kabul etmek dinlemedi bile. Çocuk sanki bir ağustos günü saatlerce susuz kalmış gibi "su… su…" diye sızlanıyordu. Rastladığım ilk yakıt istasyonundaki alış veriş merkezi imdadıma yetişti.

Çocukların kayıp çağı mı?

Etrafımıza bakınca çocuklarımız için ne kadar çok endişeleniyoruz değil mi?
İnternet çocuklarımız için kötülük saçıyor; sanalda aldatılan ve kötülük ağına düşürülen çocuk haberleri alıyoruz her gün. Çocuklarımızın vakitleri bilgisayar klavyesinde tepinmekle geçiyor.

Çoğunluğu marka bağımlısı oldu; ayranın, şerbetin adını bilmiyorlar ama cola, pepsi, cips olmadan gün geçirmiyorlar.

Babaannesinin ördüğü çorabı veya eldiveni buruşturup kenara atarken vitrinde gördükleri cafcaflı basit bir şeye hemen cüzdan boşaltmamızı istiyorlar.

sponsorlu bağlantılar

Anket

Televizyonda dizi izlerken en çok neye dikkat edersiniz:

Son yorumlar

Son konular

nid)); if ($sebil=='') $sebil = 'node/'.$term->nid; echo ' - '. $term->title .'
'; } ?>
İçeriği paylaş