Mutfak

warning: Creating default object from empty value in /home/kadin/domains/kadinpenceresi.com/private_html/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Peynirin iyisi nasıl anlaşılır?

Peynir yemek için ne çok bahanemiz var! Kahvaltıda tek başına yediğimiz yetmez, börekte, yemekte, makarnada, çorbada hatta tatlıda bile kullanırız.

Peki, gerçekten kaliteli, besin değeri yüksek ve uzun süre bozulmadan muhafaza edeceğimiz bir peyniri nasıl anlarız? Peynirin faydalarından nasıl saklanacağına kadar kafamıza takılan her sorunun cevabını aradık...

Bu kadar peynir içinden bir seni seçtim!
Kahvaltıların başrol oyuncusu, karpuzun lezzeti hiçbir şeye değişilmez katığı, maydanozun böreklerde can yoldaşı, karganın gevezelik edip tilkiye kaptırdığı, simitin yanında olmazsa olmaz...

Reçel Yaparken Dikkat

Reçel Yaparken Dikkat

Reçel kaynatılacağı zaman mümkün olduğu kadar taze ve olgun meyvalardan seçilmeli, bunlardan en ufak bir çürük bulunmamalıdır. Reçel kaynarken tahta kaşıkla karıştırılmalıdır. Reçelin üstünde kaynarken oluşan köpükler, kaynama bittiği zaman sıcak suya batırılmış madeni bir süzgeçle alınmalıdır. Reçelin çok köpürmesini istemeyen kimseler, reçel kaynarken içine çok küçük bir parça tereyağ atmakla bunu önleyebilirler. Reçel kıvama geldikten sonra, çabuk bozulmaması için, sıcak ve iyice kurulanmış kavanozlara, ağzına kadar doldurulmalı ve üzeri hava geçirmeyen bir kağıt veya naylonla örtülmelidir. Reçel kaynatılırken şeker miktarı ne çok fazla, ne de az olmamalıdır. Her iki halde reçel sulanarak bozulur veya kaynatıldıktan kısa bir süre sonra bozulur, şekerlenir, küflenir. İçi dolu reçel kavanozları çok sıcak olmayan havadar bir yerde korunmalıdır. reçel kaynatılırken şurubun kıvama gelip gelmediği, küçük bir tabak içindeki soğuk suya, şuruptan birkaç damla damlatmakla anlaşılabilir.

Mutfakta kaynana nasıl çatlatılır? ..

Gelin-kaynana sürtüşmelerinin kendini en fazla gösterdiği alanlardan biridir mutfak. Bunda erkeklerin “Annemin yemekleri her zaman bir başka!” diye kurduğu cümlelerin de etkisi yok değildir. Yemek yaparken kayınvalideleri ile yarışmak zorunda olduğu, bu yüzden çoğu gelinin zihninde yer alır. Lale Karabulut hazırladığı “Kaynana Çatlatan Tarifler” ile gelinlerin bir adım öne geçmesine kapı aralıyor. Ramazan ayında kurulan iftar sofralarını hem lezzetli hem de pratik yemekler ile donatmak isteyenler için kitapta geniş yelpazeli tarifler bulunuyor.

Çocukluğundan beri yemek yapmayı ve yeni tarifler öğrenmeyi seven Lale Karabulut özellikle annesinden, anneannesinden ve babaannesinden öğrendiği tarifleri de ihmal etmemiş.

Kriz mutfağımıza girmesin..!!

Son bir aydır gerek dünya gerekse Türkiye gündemlerinden düşmeyen kriz sözcüğü televizyonlardan mutfak gündemimize kadar taşındı. Kapitalist olmasa da tüketim toplumunun koltuğunu sallayan bu kriz, büyük çerçevede ülke ekonomisini etkilese de özelde ev içi harcamalarımızı yeniden gözden geçirmemize sebep oldu.Kriz sözcüğünün sıkça tekrarlanması ile artık neleri ihtiyaçtan, neleri pazarlama stratejilerinin ürünü olan heveslerden aldığımızı düşünür hale geldik.
Ülke ekonomisi nasıl hükümetlerin sorumluluğunda ise, ev ekonomisi biz kadınlardan soruluyor. Küçük bir önlem sadece bütçemize değil, ülkemize de büyük bir yararı var. İşte bazı öneriler:

Alışverişe çıkarken kredi kartınızı evde bırakın. Yapılan araştırmalar sadece nakit para kullanarak yapılan harcamalarla aylık giderlerin % 24’ler oranında azaldığını gösteriyor.

Bayat ekmekleri pizza yapalım ....

Ekmek, sofralarımızın baş tacı, olmazsa olmazlarındandır. Her fırının önünden geçip giderken taze ekmek kokusu sarar bizi. Tok olsak bile acıktığımız hissine kapılırız.

Şöyle çıtır çıtır taze ekmekle yapılan kahvaltının tadına doyum olmaz. Bazen ekmek ihtiyaçtan fazla alınır. Ertesi güne de tazeliğini kaybetmiş, biraz bayatlamış olarak kalır.
Bayat ekmeği yemek taze ekmeği yemek kadar cazip olmasa da bazen mecburiyetten yemek zorunda kalırız. Bazen de annelerimizin yaptığı gibi çeşitli şekillerde değerlendirmek de mümkün.

Ufalanmış bayat ekmekler köfte için, kızartılmış bayat ekmekler çorba için yapılabilecek alternatiflerden bazıları. Bugün bayat ekmekleri siz gençlerin de severek yapabileceğiniz ve afiyetle yiyebileceğiniz, son yılların favori yiyeceklerinden pizzaya dönüştürdük. Yani bayat ekmek dilimleri bu kez çok lezzetli. Yanında çay iyi bir alternatif bence. Yani arkadaşlar pizzalar fırına, çay da ocağa…

Güllacın püf noktaları

Osmanlı saray mutfağı araştırmacısı, Türk Mutfağı ve Edirne'den Yemek Kültürü adlı kitabın yazarı Müşerref Gizerler, güllacın Osmanlının kuruluş yıllarından itibaren Osmanlı mutfağında yer almaya başladığını söyledi.

Gizerler, Osmanlı döneminde kömür ocaklarında sac tavalarda yapılan güllaç yapraklarının, kamıştan yapılan sırt küfeleriyle paşa konaklarına taşındığını belirtti.

-GÜLLAÇIN PÜF NOKTASI-

Güllacın püf noktasını sütün bol kullanılması olarak açıklayan Gizerler, güllaç yapraklarının üzerine süt döküldükten sonra güllaç yapraklarının hava aldırılmaması gerektiğini kaydetti.

Doğa kokulu sofralar...

Sushi, finger foods gibi son dönemin trend yemekleri özel bir sunumla ikram etmeye olanak veren Villeroy & Boch Palm serisi ayrıca kendi içerisinde üç farklı formu barındırıyor.

Düz beyaz porselen, beyaz üzerine çimen yaprağı ve palmiye yaprağı renklerindeki desen seçeneği ile egzotik sofralar kurarken seride bulunan üç deseni Kombine ederek de çekici ikramlar hazırlamak mümkün. Bu seri, Metropolitan konseptindeki New Wave ve Düne serisiyle de bir arada kullanılabiliyor.

Jumbo’nun yeni servis tepsileri

Jumbo iftar sonrası kahve keyfinize yeni servis tepsileriyle eşlik ediyor. Özel ebadıyla dikkat çeken servis tepsileri bilhassa 2 kişilik kahve sunumlarınız için ideal servis şekli düşünülerek tasarlanmış.

Kahvenin yanı sıra her türlü sunumunuza Jumbo’ nun estetik yorumuyla farklılık katabileceğiniz bu servis tepsilerinin birbirinden şık 4 farklı model alternatifi ve mat parlak kulp seçeneklerinden birini seçmek size kalmış.

Moneta'nın renk cambazları

133 yıldır mutfak eşyaları sektöründe üretim yapan Moneta, mutfakları renkleriyle şenlendiren tavalara, özel bir alternatif ekledi. Silikon bazlı bu tavalar, kadınların özene bezene aldığı ve kısa sürede rengini kaybeden tavaların aksine, uzun ömür, bozulmayan renkler vaat ediyor.

133 yıllık deneyimini en mükemmele ulaşmak için kullanan Moneta, kadınların mutfakta daha renkli, daha keyifli zaman geçirmesi için yepyeni bir ürünü piyasa sundu. Artık tüketiciler renklerinden dolayı seçilen renkli tavalarına kısa bir sürede veda etmek zorunda kalmayacaklar.

Birbirinden keyifli ürünler...

Sektörün en eski firmalarından biri olan Güneş Melamin, tecrübesiyle çeşitlendirdiği ürünlerinin kalitesi ve şık tasarımlarıyla melamini tercih sebebi kılan ürünler sunuyor.

Bir çoğumuzun dayanıklılığı nedeniyle vazgeçemediği melamin ürünler Güneş tecrübesiyle çeşitleniyor. Özellikle tepsi ve çay tabağında ürün çeşitliliğiyle ön plana çıkan firma, yeni desen ve renklerde birbirinden keyifli ürünleri ürün gamına ekliyor. Güneş, tepsi, servis tabağı, kase, kahvaltılık, kayık tabağı, salata tabağı, çerezlik, meyvelik, çeşitli bardaklar, tuzluklar, biberlikler, yumurtalıklar, şekerlikler, küllükler, kepçelikler ve nihaleler üretiyor.

sponsorlu bağlantılar

Anket

Televizyonda dizi izlerken en çok neye dikkat edersiniz:

Son yorumlar

Son konular

nid)); if ($sebil=='') $sebil = 'node/'.$term->nid; echo ' - '. $term->title .'
'; } ?>
İçeriği paylaş